نام کاربری:    رمز عبور:
 

تهران- "مهدي رضواني پور" (مدیر پایگاه ندای بشیر) در گفت وگو با ايرنا به بررسي راه كاري هاي افزايش آستانه تحمل از ديدگاه آيات و روايات پرداخت

 


 

 


 

رضواني پور در اين گفت و گو اظهار داشت: تحمل افراد در برخورد با موقعيت هاي دشوار زندگي، يكسان نيست و هر كدام واكنش متفاوتي را نسبت به ديگري از خود بروز مي دهند.

وي افزود: امروزه صاحب نظران و انديشمندان علوم تربيتي و اجتماعي بر اين باورند كه آستانه تحمل افراد جامعه، متأسفانه رو به افول است و شاهد بر آن، روند رو به رشد آمار دعواهاي خانوادگي، طلاق و جدايي، نزاع هاي خياباني، و به طور كلي، آمار جرم و جنايت بوده كه نگراني هايي را از اين بابت به وجود آورده است.
وي با تعبير صبر، به معناي بردباري، شكيبايي و خودداري از جزع خاطرنشان كرد: در واقع صبر، تحمل انسان در مقابل حوادث دشوار و كنترل غضب در وقايع خشم را بالا برده و آن حالتي است كه به واسطه اش انسان در برابر فشارها و سختي ها، پايداري نموده، از عكس العمل هاي لحظه اي و به دور از منطق پرهيز مي كند.
رضواني پور گفت: صبر، سرمايه گرانبهايي در زندگي آدمي است كه در باب اهميت آن در روايات بسيار سخن رفته از جمله اينكه صبر بهترين مركب نيل به خوشبختي ها است؛ نقش كليدي در كسب پيروزي ها دارد؛ گنجي از گنج هاي بهشت است؛ انسان را به امنيت و آرامش مي رساند و موجب ظهور نور و صفا از درون انسان مي شود.
اين كارشناس ارشد علوم قرآني عوامل ايجادكننده و تقويت كننده صبر و شكيبايي از ديدگاه آيات قرآن و احاديث معصومين(ع) را ايمان به خداوند، آگاهي و شناخت نسبت به موضوع، استعانت از پروردگار و توكل بر او و اراده و عزم دانست.
رضواني پور مهم ترين راهكارهاي افزايش آستانه تحمل را ايمان به پروردگار هستي و حاكميت او بر ذرات عالم دانست و گفت: انسان با اين باور كه همواره دست تواناي خدا را پشت همه جريان هاي زندگي مي بيند، در برابر رخدادهاي ناگوار نه تنها اختيار خود را از دست نمي دهد و ميدان را ترك نمي گويد، بلكه غم را به شادي، تنهايي را به اتفاق و جمعِ يك دل، و شكست را به پيروزي تبديل مي نمايد.
وي گفت: در سايه همين ايمان است كه حضرت زينب(س) تمامي مصائبي كه براي او و خاندانش رخ داده بود، تحمل نمود و چون خواست خدا را در آن وقايع مي ديد، در پاسخ ابن زياد كه گفت: ديدي خداوند با برادر و اهل بيت تو چه كرد؟ با ايمان كامل فرمود: و ما رأيت الا جميلا؛ من جز زيبايي نديدم.
وي اظهار داشت: بسياري از ناهنجاري هاي رفتاري در لحظات دشوار زندگي، ناشي از جهل و ناآگاهي نسبت به موضوع و نتيجه سوء تفاهمات به وجود آمده است. از اين رو، يكي از عوامل تقويت صبر و تحمل، سعي و تلاش در راه شناخت موضوع پيش آمده و آگاهي از واقعه مي باشد.
رضواني پور دنيا را همچون درياي طوفان زده و متلاطمي دانسته كه پيوسته امواج سهمگين مشكلات، زندگي انسان را تهديد می کند. وی در اين زمينه مي گويد: تنها راه نيل به ساحل امنيت و سعادت، بهره مندي از كشتي نجات صبر و استقامت، در پرتو ايمان، معرفت، توكل و استعانت از خداوند رحمان و اراده قوي و محكم است .

کد خبر: 30563360

 بازگشت ...
مرتبط باموضوع :

 رسالت مقدس قلم  [ چهارشنبه، 3 دي ماه، 1393 ] 1509 مشاهده
 غم هجران در ديوان امام  [ چهارشنبه، 3 دي ماه، 1393 ] 1625 مشاهده
 كمند عشق  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1346 مشاهده
 اصول و مباني تأويل قرآن از ديدگاه امام خميني(س) 1  [ چهارشنبه، 3 دي ماه، 1393 ] 1264 مشاهده
 درخواست بندگي  [ پنجشنبه، 11 دي ماه، 1348 ] 1045 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]