نام کاربری:    رمز عبور:
سفر جناب استاد قمری به لبنان، سفری یکپارچه خدمت و معنویت بوده است. دید و بازدید از مکانهای گوناگون در لبنان و سوریه، تمام مشکلات و مصایبی را که رسولان الهی در جهت ابلاغ رسالت خویش متحمل شدند، برای حضرتش تداعی می‌نمود و تاریخ امم گذشته را به تصویر می‌کشاند. گویی جای‌جای آن، حضرتش را به رسالتی دیگر فرا می‌خواند تا در سایه هنر، عصاره معنویت و عرفان و جوهره انقلاب اسلامی را که نتیجه تاریخ رسالت و حاصل زحمات ائمه اطهار(ع) می‌باشند، در این سرزمین تبلیغ نمایند و با دست هنر، سیمای بی‌بدیل اسلام را از پس پرده نمایان سازند...


این حقیقت در یکی از جلساتی که در مقرّ نبی‌شیث(ع) تشکیل شده بود، تجلی یافت. حضرت استاد به همراه آقای سید حسن نصرالله رهبر کنونی حزب‌الله لبنان که قرار بود در سالن بزرگ آمفی تئاتر مقرّ نبی‌شیث(ع) به سخنرانی بپردازد، از بعلبک به راه افتادند و پس از مدتی به مقرّ نبی‌شیث (ع) رسیدند. در حین سخنرانی آقای سید حسن نصرالله، نظر استاد به یک تابلوی دو متری که یکی از بسیجی‌های لبنان آن را به تمثال مبارک حضرت امام خمینی (قدس سرّه) مزیّن نمود، معطوف گردید و آنگاه که اندکی پیرامون آن تأمل کردند، نواقصی را از لحاظ هنری در آن مشاهده نمودند و زبان حال این تابلو را خطاب به خویش این‌گونه یافتند که «اگر اشکالی هست، بایستی شما برطرف کنید  «.

 

بنابراین از همانجا ایشان خود را موظف دانستند تا با جدیت و کوشش افزونتری به ترسیم تمثال شخصیتهای بارز اسلامی، خصوصا امام راحل (قدس سرّه) بپردازند. در طی این مدت 17 تابلو در اندازه‌های (5/1×2)و(5/1×3) و تعدادی تابلو نیز در اندازه‌های کوچکتر ترسیم کردند که در نهایت 24تابلوی نفیس از خویش در این سفر بر جای نهادند. جناب استاد در طی این مدت، 20 روز نیز در پادگان زبدانی واقع در مرز لبنان و سوریه، خدمات هنری زیادی انجام دادند. در این مدت تنها شبهای جمعه به مقرّ خویش (پادگان امام علی «ع») باز می‌گشتند.

 

یکی دیگر از خدمات هنری ایشان در لبنان تشکیل کلاسهای نقاشی بوده که در آن به تعلیم جوانان لبنانی در زمینه این هنر، همت گمارده بودند ـ البته با کمک مترجم کلاس را اداره می‌کردند ـ و از جمله شاگردان ایشان هشام، پسر سید حسین موسوی (ابوهشام) بوده است.

 

از جمله آثار هنری حضرت استاد در لبنان، طرحی است که در آن تصویر 17 تن از شهدای لبنان در قالب آرم‌الله گنجانده شده است. این طرح که به دست مبارک استاد ریخته شده، یکی از روشنترین پیامهای آن این است که شعاع نور انقلاب اسلامی که از خورشید عالم‌تاب امام خمینی (قدس سرّه) تابیدن گرفته، شهدای اسلام را در لوای حق و حقیقت درآورده است و در واقع اسلام، شجره طیبه‌ای است که اصلش در ملکوت قرار دارد و شاخه‌های سرسبز آن در عالم مُلک در پرتو انوار امام راحل (ره) جهانگیر شده است. شجره‌ای که همچون پرچم توحید ریشه در کشور اسلامی ایران دوانده و شاخ و برگش بر سر مستضعفان عالم سایه افکنده است.

 

طرح حضرت استاد پیرامون شهدای لبنان

 

جناب استاد یعقوب قمری شریف آبادی در کنار فعالیتهای شبانه‌روزی در زمینه هنر نقاشی با شخصیتها و مسؤولین بلند پایه و مبارز اسلامی نیز برخورد نزدیک داشته‌اند. ایشان در طی این مدت با شخصیتهایی همچون، شهید عباس موسوی، سید حسن نصرالله، سید حسین موسوی ملقب به ابوهشام، سردار سرتیپ علی شمخانی، وزیر فعلی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سید احمد فهری شارح کتب عرفانی امام خمینی (رض) و... مصاحبت و یا همکاری تنگاتنگ داشته‌اند.

 

برگرفته از کتاب سجده رمز خلاقیت عشق (نویسنده: علی نعیم‌الدّین خانی)بازگشت ...
مرتبط باموضوع :

 ذرّيه‌ هابيلي‌ حواي‌ بهشتي‌ 2  [ يكشنبه، 3 ارديبهشت ماه، 1396 ] 119 مشاهده
 تابلوي هنري استاد  [ جمعه، 13 تير ماه، 1393 ] 688 مشاهده
 تابلوي هنري استاد  [ جمعه، 13 تير ماه، 1393 ] 956 مشاهده
 لطایف عارفانه استاد (ر)  [ پنجشنبه، 30 مهر ماه، 1394 ] 647 مشاهده
 لطایف عارفانه استاد (ح)  [ سه شنبه، 5 آبان ماه، 1394 ] 524 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]