نام کاربری:    رمز عبور:


             مؤلفه‌های توليد ملي


نامگذاري سال جديد توسط رهبر عزيز انقلاب به نام «سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» در شرايطي كه ملت ايران شديدترين تحريم‌هاي اقتصادي را از سوي دشمنان و مخالفان خويش تجربه مي‌كنند، نشان‌دهنده بصيرت و تدبير هوشمندانه رهبري نظام در راستاي مواجهه كشور با اين‌گونه چالش‌ها و حركت در مسير رشد و توسعه اقتصادي است. اهميت حياتي توليد و بهره‌وري از منابع بي‌شمار ملي و ظرفيت‌هاي اقتصادي موجود تا آنجا است كه به اعتقاد ايشان با رونق يافتن توليد داخلي، مشكل اشتغال و مسئله تورم تا حدود زيادي حل شده و اقتصاد داخلي به معناي حقيقي كلمه استحكام پيدا خواهد كرد.


 اما در اين خصوص، سه حلقه مهم داراي سهم و نقش اساسي هستند كه عبارت‌اند از: مردم، واحدهای توليدي و دولت. بديهي است عملكرد مطلوب هر يك به وظيفه خويش و نحوه تعامل اين سه حلقه با يكديگر همراه با وحدت و همدلي، تأثير بسزايي در روند رو به رشد توليد ملي و سربلندي ايران اسلامي و در نتيجه شكست جبهه دشمن خواهد داشت.

1. مردم: نقش و سهم مردم، تقويت روحيه خودباوري و تلاش براي فرهنگ‌سازي در جهت مصرف كالاهاي ايراني به عنوان يك ارزش است كه البته نيازمند مطالعه راهبردي و برنامه‌ريزي دقيق توسط انديشمندان و نخبگان مردمي است.

2. واحدهای تولیدی:نقش و سهم واحدهاي توليدي، اعم از سرمايه‌گذاران، كارفرمايان و كارگران زحمت‌كش نيز تعهد و اتقان در امر توليد با نگرشي جهادگونه و سعي در ايجاد ابتكار و نوآوري براي نيل به محصولات با كيفيت برتر و در عين حال قيمت نازل‌تر نسبت به مشابه خارجي مي‌باشد.

3. دولت:سهم و نقش دولت به عنوان مجريان اقتصاد كلان كشور، عبارت از مواردي است همچون: ثبات در تصميم‌گيري‌ها و مقررات موضوعه، حمايت همه‌جانبه از مخترعان و مبتكران صاحب ايده‌هاي جديد، پشتيباني و حمايت از توليدات داخلي در بخش صنعتي و كشاورزي با اعمال سياست‌هاي تشويقي در جهت كاهش هزينه‌هاي توليد و امكان رقابت در بازار مصرف، كاهش بوروكراسي و سرعت‌بخشی و آسان‌سازی در ارائه خدمات به واحدهاي توليدي نظير خدمات بانكي، جلوگيري از توليد اقلام نامطلوب و غير استاندارد، ايجاد محدوديت براي ورود كالاهاي مشابه خارجي، و هموار نمودن راه صادرات كالاهاي توليدي. و صد البته دولت و سازمان‌هاي وابسته به آن، مانند صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در راستاي فرهنگ‌سازي عمومي براي ارزش بخشيدن به محصولات وطني، نقش بسيار مهمي را بر عهده خواهند داشت.

به اميد آنكه در سال جاري همچنان‌كه رهبر معظم انقلاب اذعان نموده‌اند، مسئولان نظام، مردم و خاصه قشر جوان، با همت، فکر، نشاط، امید و انگیزه‌ای جدید برای ادامه پرشتاب‌تر حرکت رو به جلوي کشور و برداشتن یک گام جدی در زمينه توليد ملي بكوشند و علي‌رغم تدارک گسترده مخالفان نظام اسلامی، با عزم و ایماني راسخ و هوشیاری و شناخت از ظرفيت‌هاي موجود، به خواست خداوند رحمان همه امکانات و توانایی‌های داخلي را به میدان بياورند تا جبهه استکبار یکبار دیگر همچون سه دهه گذشته ناکام بماند.

مهدي رضواني‌پور

(چاپ شده در ماهنامه تجلی، ش 72، فروردین 1391، ص 2، سرمقاله)بازگشت ...
مرتبط باموضوع :

 فرهنگ صرفه­ جويي  [ پنجشنبه، 4 دي ماه، 1393 ] 1377 مشاهده
 راه حل معماي سياهچاله­ ها  [ پنجشنبه، 4 دي ماه، 1393 ] 1413 مشاهده
 همدلی و اتحاد ملی  [ پنجشنبه، 4 دي ماه، 1393 ] 1024 مشاهده
 رهاورد سفر رهبري به قم  [ پنجشنبه، 4 دي ماه، 1393 ] 1617 مشاهده
 بهره­ وري و بهينه ­سازي مصرف  [ پنجشنبه، 4 دي ماه، 1393 ] 2565 مشاهده

 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]