تاریخ : يكشنبه، 6 خرداد ماه، 1397
موضوع : صفحه اصلي

روزه و آزادي

عظمت و شكوه ماه رمضان و نورانيت و فروغ آن از كتابي است كه براي هدايت بشر و رهايي او از چنگال ديو جهل و ناداني و آزادي او از زندان نفس و خودپرستي و براي رسيدن او به قلّه فوز و رستگاري بر قلب سرور عالم، رسول ختمي مرتبت(ص( نازل شد و قرآن منّتي شد كه به شكرانه ­اش مي ­بايست روزه گرفت تا با بسته شدن دهان از غذاي ظاهري، دهان باطني به روي طعام معنوي و قرآني گشوده شده و از آن شيرين كام گردد؛ از كتابي كه قدرت و توانايي تشخيص حق از باطل، خير از شر، ظلمت از روشنايي و كفر از ايمان را به خوانندگانش مي­ آموزد و آنان را فرقان عطا مي­ كند؛ چنان­كه پيامبر امين(ص) فرمود:»هرگاه فتنه و مشكلات همچون قطعات تاريك و ظلماني شب، سراپاي وجود و زندگي شما را فرا گرفت، به قرآن پناه بريد و از او كمك و استعانت بجوييد[1]

همان كتابي كه آدمي را از گرداب شهوت و طوفان غضب، به ساحل ثبات و امنيت و آزادي و حريت راهنمايي كرده و براي رسيدن به آن ساحل، كشتي شريعت را با سلسله دستورالعمل­ هاي خاص مهيا نموده است. در اين بين، يكي از مهم­ترين دستورها كه خود نقش به ­سزايي براي نيل به رهايي و آزادي ايفا مي­ كند، همانا روزه است.

و آن هنگام كه انسان به بارگاه آزادي باريافت، ديگر چيزي را ياراي ترسانيدن او نيست، مگر ذات جلال الهي، و شيئي را توان جذب او نيست، الا جمال الهي. و اما آنان كه در جنگ­ها و نبردها خصوصاً مبارزه عقل و نفس، شكست خورده و تن به بردگي و بندگي طاغوت مي­دهند، گرفتار دو اصل­ اند؛ نخست آنكه مايل­ اند در دنيا، اين دار فاني بمانند و ديگر اينكه از رها شدن و آزادي هراسناك ­اند.

اگر چه در شمارش فوائد روزه گفته مي­ شود: روزه ضامن صحت و عافيت جسم و علاج بيماري­ هاي جسمي است و اطبا و پزشكان بزرگ دنيا امساك و پرهيز از خوردني­ ها و آشاميدني­ ها را تجويز و تأييد كرده ­اند، اما مهم­ترين ثمره روزه درمان مرض­هاي دروني است؛ يعني باعث خروج انسان از عادات و رسومات جاهلي و ترك گفتار و رفتار ناپسند است؛ چرا كه «الصيام اجتناب المحارم.»[2]

و به دنبالش تفكر و تعقل و تدبّر:

اندرون از طعام خالي دار                                تا در او نور معرفت بيني

تهي از حكمتي به علت آن                              كه پري از طعام تا بيني[3]

و اين سخن سفير الهي، رسول گرامي اسلام(ص) است كه: «اي مردم! هركس در اين ماه اخلاق خود را نيكو سازد، برايش اجازه عبور از صراط است در روزي كه قدم­ها در آن خواهد لغزيد.»[4]

و به­ يقين كسي را روزه راستين است كه تمامي اعضاء، جوارح و اركان وجودش را به ضيافت و ميهماني حق ببرد و به خدمت او مستدام دارد و به وظايف مشروعشان آشنا و عامل گرداند و دامن خود را با تعدي و ستم به نفس خويش و ديگران آلوده نسازد. و اين همان معنا و مفهوم آزادي و انسانيت و شرف است كه جهان­ خواران بي رحم ذرّه­اي از آن را نچشيده ­اند و براي نيل به مقاصد شوم و پليد خود، ظلم و تجاوز به ابناء بشر را مهم­ترين شيوه مي­ دانند. چه رسا و گويا است اين نداي امام راحل(س) كه: «با حلول ماه مبارك رمضان ماه عبادت و سازندگي، ماه تجديد قواي معنوي، «شهر الله الاعظم» كه در آن عموم مسلمان درصف واحد متوجه به موضع قدرت لايزال و تجهيز در مقابل قواي طاغوتي هستند، لازم است با توحيد قدرت، و قدرت واحده در مقابل طاغوت­ هاي زمان و چپاول گران بين المللي به ­پاخيزند و از ممالك اسلامي دفاع كنند، دست خائنان را كوتاه و اميد آنان را قطع نمايند.»[5]

و اين جز راه سرخ علي(ع) نيست كه محراب و سجاده گلگونش در اين ماه شريف بهترين گواه بر حقيقت­ جويي و عدالت­ طلبي او است و نداي «فزت و رب الكعبه» او مهر تأييدي است بر حريت و آزادي ­خواهي، و فريادي است بر عليه تمامي در بندكشان عدالت و مدعيان كاذب حقوق بشر.

به­ راستي چه تناسبي است بين نزول قرآن كريم در اين ماه و عروج علي(ع) اين قرآن ناطق، به معدن وحي.

و پيروان امير مؤمنان(ع) را سزا است كه در اين ماه عظيم با تمسك و اعتصام به ريسمان الهي و عروه وثقاي ولايي از چاه تفرقه و اختلاف، و نخوت و خودپسندي بيرون آمده و به حريت و آزادي موعود نايل آيند. ان­شاءالله!

 

پی نوشت ها:

[1]. كنزالعمال، ح 4027؛ قال رسول الله(ص): «فاذا التبست عليكم الفتن كقطع الليل المظلم فعليكم بالقرآن.»

[2]. بحارالانوار، ج 96، ص 294؛ علي(ع): «روزه دوري از حرام و معصيت­ها است.»

[3]. گلستان سعدي، باب دوم.

[4]. عيون اخبار الرضا(ع)، ج 1، ص 295؛ قال النبي(ص): «يا ايها الناس من حسن منكم في هذا الشهرخلقه كان له جواز علي الصراط يوم تززل فيه الاقدام.»

[5]. قسمتي از سخنان امام خميني(س)، 30 شعبان 1399 (3/5/58)

(ورامين و توسعه – سال سوم – شماره 31 – نيمه اسفند ماه 71)

 

نویسنده: مهدي رضواني­ پور


مهدی رضوانی­ پور نفس رسول ختمی مرتبت(ص) طعام معنوی و قرآنی ظلمت فرقان پیامبر امین(ص) گرداب شهوت شریعت رهایی و آزادی جمال الهی جلال الهی دنیا وائد روزه پزشکان امساک الصیام اجتناب المحارم تهی از حکمتی به علت آن صراط ستم امام راحل(س) شهر الله الاعظم مسلمان قدرت لایزال علی(ع) فزت و رب الکعبه قرآن کریم امیر مؤمنان(ع) بحارالانوار گلستان سعدی عیون اخبار الرضا(ع امام خمینی(س)

منبع این مقاله : :ندای بشیر
آدرس این مطلب : http://nedayebashir.com/978/روزه-و-آزادي/